prop-hu:szakaszok
22
prop-hu:versenyhossz
5.0
Az 1929-es Tour de France volt a 23. francia körverseny. 1929. június 30-a és július 28-a között rendezték. Mivel nem vált be az előző években alkalmazott csapat időfutam forma, megváltoztatták a lebonyolítási szabályt, ismét együtt indultak a versenyzők, kivéve a 12., 19. és 20. szakaszt. Az első szakaszon nyert és három szakaszon meg is védte a sárga trikót, a negyediken került az élre . A hetedik szakaszon két defektet kapott a belga kerekes és elvesztette a vezető helyet, a Tour de France történetében először hárman viselték egyszerre a sárga trikót. Az első hegyi szakaszon az Aubisque hegyre Lucien Buysse jutott fel elsőnek, ő csapat nélküli, úgynevezett turista kategóriás versenyző volt ebben az évben, a szakaszt végül a spanyol Salvador Cardona nyerte Victor Fontan előtt, De Waele defekt miatt nyolc perccel később ért célba. A tizedik szakaszon Victor Fontan kerékpárja a rajt után nem sokkal villatörést szenvedett, egy kisvárosban szerzett kölcsön kerékpárral folytatta apireneusi szakaszt, 145 kilométer után feladta a versenyt, mivel a szabályok tiltották a kölcsön kerékpár használatát. A tizedik szakasztól kezdve De Waele vezetett az összetettben, a tizenhatodik szakasz előtt megbetegedett és egy órával az indulás előtt elájult. Az Alycon csapat kérésére egy órával elhalasztották a rajtot, a szakaszon De Waele csak vonszolta a kerékpárt, a csapata segítségével végül 13 perc hátránnyal a 11. helyen ért célba. A körversenyt végül De Waele nyerte meg, Jef Demuysere a második helyen végzet, de mivel italt vásárolt egy szakaszon 25 perces büntetést kapott és csak a harmadik lett.
wikipedia-hu:1929-es_Tour_de_France?oldid=20460158&ns=0