• Az 1910-es Tour de France a francia kerékpárverseny 8. kiírása. 1910. július 3-án kezdődöt, Párizs-ból indult a mezőny és július 31-én ér véget, Párizsban. Első alkalommal került a versenybe a hírhedt Tourmalet pireneusi-hegy, ötlete alapján. A versenyigazgató óvatos volt, elküldte Hélièret hogy derítse fel az útvonalat. 1910. január 27-én próbálkozott meg a hegyre feljutni, a kísérő kocsi elakadt a hóban, ö pedig a sötétben szakadékba zuhant, egy mentőosztag találta meg 3 óra múlva. Fürdő és pihenés után táviratot küldött : "Átléptük a Tourmaletet, az út járható, hó alig van." A jelentkező 136-ból a Tourmalet hallatán 26-an visszaléptek. Az újságok is "veszélyes és bizarr" névvel illeték az útvonalat. A versenyen aztán társai szidták eleget, őt is megviselte a sok nehézség a hetedik szakaszon feladta a versenyt. Bevezették a versenyen a seprűs kocsit, amely a versenyt feladó kerekeseket gyűjtötte be. Első alkalom volt hogy sebességváltós kerékpárokat használtak. A pontozásos rendszerben a kilencedik és a tizennegyedik szakasz után újra számolták, kihagyva a versenyt feladókat. A hetedik szakaszon utáni pihenőnapon kerékpáros vízbe fulladt a francia , ö a Tour de France első halálos áldozata. A Tourmaletre egyedül jutott fel kerékpáron, a többiek mind inkább gyalog tolták fel a hegyre, ezért Garrigou 100 frank extra jutalmat kapott. A hegyről levezető szakaszt Octave Lapize nem merte vállalni, csak hosszas rábeszélésre mert nekiindulni, és meg is nyerte. François Faber a tizenkettedik szakaszig az élen állt, egy defekt miatt itt elvesztette a vezető helyet. A tizenharmadik szakaszon ismét defektet kapott Faber. Az utolsó szakaszon hat ponttal vezetett Lapize, a rajt után ö kapott defektet, Faber száguldott a győzelem felé amikor ö is defektet szenvedett, így csak két pontot tudott behozni és nyerte meg a Tourt négy pont előnnyel. (hu)
  • 824650 (xsd:integer)
  • 8717 (xsd:nonNegativeInteger)
  • 21170857 (xsd:integer)