• Az 1919-es Tour de France a francia kerékpárverseny 13. kiírása. 1919. június 29-én kezdődött, Párizs-ból indult a mezőny és július 27-én ért véget, Párizsban. a világháború után pár nappal már elkezdte szervezni az új Tour de Francet. Ez a verseny különösen nehéz volt, a háború által tönkretett utakon, minden eddiginél hosszabb volt 5 560 kilométer lett a versenytáv, ennél csak 1926-ban volt hosszabb a verseny. Ezek miatt az átlagsebesség is alig haladta meg a 24 km/órát. A versenyzők támogatok hiányában valamennyien egyéni indulónak számítottak. Két korábbi győztes és vett részt, fiatalok alig voltak a mezőnyben. A korábbi versenyeken az étkezésről mindenki maga gondoskodott, ebben az évben ezt a szervezők vállalták át. Az első szakaszt nyerte, de mivel Thys segített neki 30 perces büntetést kapott, és így állt az élen. A következő két szalaszt a Pélissie testvérek nyerték, ekkor Henri Pélissie úgy nyilatkozott: " ő egy paripa, a többiek meg munkalovak" , ezzel sikerült magára haragítania versenyzőket. A következő szakaszon akadályozták a testvéreket, Henri 35 perces, Francis három órás hátrányt szedett össze, dühükben feladták a versenyt. A negyedik és ötödik szakaszt nyerte meg, ez utóbbi a Tour történetének leghosszabb szakasza volt 482 kilométerrel. Összesítésben vezetett, és ő volt az első aki viselte a sárga trikót, a tizenegyedik szakasz kezdetén Grenobleban kapta versenyigazgatótól, hogy a versenyzők és a nézők is tudják kire kell figyelni. A szervező L'Auto újság alapszíne a sárga volt, de mondják azt is hogy a háború utáni időben nem is lehetett kapni más színű trikót. Azóta hagyományosan a sárga trikó a versenyben vezetők viselete. nem is szívesen hordta, mert társai kanárinak csúfolták. Ekkor jött a Tour legnehezebb része, az Alpok és a Pireneusok. A tizennegyedik szakasz elején még Christophe 28 perccel vezetett de kerékpárvilla törése miatt, melyet segítség nélkül maga javított meg, két és fél órás hátrányba került, és ugrott az élre. Balszerencséje folytatódott Christophenek, az utolsó szakaszon rekordszámú defektet kapott, a második helyet is elvesztette csak harmadik lett. A belga Firmin Lambot lett a Tour legidősebb (33 éves) bajnoka. kárpótlásul megkapta a L'Auto laptól ugyanúgy a nyertesnek járó 5000 frankot, összesítésben pedig 13 310 frankot kapott a versenyért. (hu)
  • 825874 (xsd:integer)
  • 9701 (xsd:nonNegativeInteger)
  • 21170867 (xsd:integer)