• Az 1921-es Tour de France a francia kerékpárverseny 15. kiírása. 1921. június 26-án kezdődött, Párizs-ból indult a mezőny és július 24-én ért véget, Párizsban. A tizenöt szakaszból álló verseny hossza 5 484 kilométer volt. Az előző verseny győztese betegsége miatt, és a Pélissier testvérek sem vettek részt. Indult viszont két veterán (negyven év feletti), aki 1908-ban vett először részt és aki 1903-ban második lett a Touron. Első alkalommal képviseltette magát a külföldi sajtó, saját kocsival kísérték végig a versenyt. a Tour első monacói kerekese csak 27 óra alatt tudta teljesíteni az 5-ik szakaszt, ezért feladta a versenyt. Az első szakaszon az esélyes tizenegy defektet kapott, mégis a második helyen ért célba. Az első öt szakaszból hármat megnyert , mégsem tudta átvenni a vezetést . A hatodik szakaszon a Turmalet, az Aspin és a Peyresourde hegyekkel tarkított részen nyert, és négy percre megközelítette Scieurt. A kilencedik részen tizennégy percre nőtt a különbség, a tizediken Scieur kapott defektet, ezt kihasználva Heusghem behozta hátrányát. A hátralevő részen Scieur akadályozta Heusgemet, és hat perces előnnyel ért célba. versenyigazgató elégedetlen volt a versenyzőkkel, úgy vélte, nem eléggé harcosak a kerekesek, ezért a tizenharmadik szakaszon a másodosztályba sorolt amatőr versenyzőket indították két óra előnnyel. Ezt meg akarták ismételni a következő szakaszon is, de a kerekesek sztrájkkal fenyegetőztek, így együtt indult a mezőny. Ezen a szakaszon Scieur bukott és egyik kerekének tizenegy küllője tört ki, hogy be tudja mutatni a versenybíróságnál, a hátára kötözte és így tette meg a hátralévő 300 kilométert. Még évek múlva is meglátszott hátán a kerék nyoma. Végül 18 és fél perces előnnyel nyerte meg az összetett versenyt Hector Heusghem előtt. (hu)
  • 832186 (xsd:integer)
  • 7888 (xsd:nonNegativeInteger)
  • 21170871 (xsd:integer)