• A 34. nyílt és 19. női sakkolimpiát 2000. október 28. és november 12. között rendezték meg Törökországban, Isztambulban. A versenyen nyílt és női kategóriában indulhattak a nevező országok csapatai. A verseny helyszíne The Istanbul Convention & Exhibition Centre (Rumeli Fair). Az eseményen részt vevő csapatok és versenyzők száma mindkét kategóriában rekord volt a sakkolimpiák történetében. A címvédő a nyílt kategóriában Oroszország, míg a nőknél Kína válogatottja volt. A nyílt versenyt – immár sorban ötödször – a címvédő orosz csapat nyerte, míg a női versenyen második alkalommal szerezte meg a bajnoki címet Kína csapata. Magyarország válogatottját a rutinos idősebbek, az olimpiai bajnoki címmel rendelkező Portisch Lajos és Sax Gyula, valamint a nők között már szintén olimpiai bajnok Polgár Judit mellett a nagyon tehetséges fiatal Lékó Péter, Almási Zoltán és Ruck Róbert alkotta. Az átlag Élő-pontszám alapján a magyarok az orosz és az angol csapat mögött a 3. helyre voltak rangsorolva, a versenyen elért holtversenyes 3–4. helyezésükkel a papírformát igazolva teljesítettek, és csak a Buchholz-számítás alapján kerültek a 4. helyre. A női csapat az előzetes erősorrend alapján a 8. helyre volt sorolva, ők az előzetes várakozást teljesítve a 7. helyen végeztek. Ezen az olimpián fordult elő először, hogy két nő is szerepelt az erősorrend szerint első hét helyre rangsorolt csapatokban. Polgár Judit már nem először játszott a magyar válogatottban, míg a későbbi női világbajnok bolgár Antoaneta Sztefanova is helyett kapott a férfiak között. (hu)
  • 1150724 (xsd:integer)
  • 28034 (xsd:nonNegativeInteger)
  • 21771442 (xsd:integer)
prop-hu:csapatokAZáróSzakaszban
  • nyílt: 126 csapat 768 fő (hu)
  • női: 86 csapat 338 fő (hu)
prop-hu:címvédő