• A holland klublabdarúgásban az 1897/98-as szezonban írták ki először a bajnokságot. Viszont 60 éven keresztül csupán amatőr csapatok szerepeltek benne, egészen az 1956/57-es szezonig. Ezen szezon előtti nyáron vezették be Hollandiában az igazi profi labdarúgást mivel ekkor hozták létre a jelenleg is futó első osztályt, az Eredivisiet. Egészen addig amíg amatőr csapatként voltak nyilvántartva, nem maradtak le sok tornáról. Csupán a Vásárvárosok kupájának az első kiírását rendezték meg előtte - 1955 és 1958 között - amin még nem indulhattak el. A legmagasabb szintű kupasorozatot, a BEK-et az 1955/56-os szezonban rendezték meg először és itt már megvolt a joguk a szereplésre amatőr csapatként is. Az első csapat amely képviselhette hazáját a nemzetközi porondon, a PSV Eindhoven volt. Az első ellenfél pedig az osztrák Rapid Wien volt, akik ki is ejtették már az első fordulóban a PSV csapatát. Az első 13 szezonban még semmi nagyobb eredményt nem ért el egyik holland csapat sem a nemzetközi porondon. Aztán az 1968/69-es szezonban az AFC Ajax bejutott a BEK-döntőbe ahol kikapott. Ez volt a felvezető és a következő szezontól pedig beindult a holland klubfoci európai aranykorszaka. A következő 10 szezonban is minden tornán indultak a holland klubok és összesen 10 kupagyőzelmet szereztek, amelynek a legtöbbjét (összesen 6-ot) az AFC Ajax csapata szerezte. Lehetett volna több is de az Ajax két Világkupán nem indult el. Aztán újra 10 szezont kellett várni a következő tornagyőzelemhez amiket még a 90-es évek közepén egy újabb jó szezon követett. Máig az utolsó holland nemzetközi sikert a Feyenoord szerezte a 2000-es évek elején. A holland csapatok hátránya a legtöbb európai bajnokság csapataival szemben mindig is a pénz volt. Az első néhány évtizedben ez még olyan nagyon nem látszódott de aztán a 90-es évek közepétől nagyot nőtt az anyagi különbség a bajnokságok csapatai között. Ezt az ún. Bosman-szabály segítette elő. A holland bajnokság sosem volt a gazdag szponzorok hazája és a TV-közvetítési jogokért sem kapnak olyan sok pénzt a csapatok. Ennek ellenére a holland klublabdarúgás az egyik legsikeresebb Európában. Az eddigi 17 sikernek köszönhetően jelenleg az 5. helyen állnak a ranglistán. Csupán 4 bajnokság (spanyol, olasz, angol, német) előzi őket meg. Mindezt annak köszönhetik amit már az elejétől kezdve nagyon jól csinálnak, az utánpótlás nevelés. Eddig csupán 3 olyan klub van Hollandiában, amelyeknek sikerült nemzetközi tornát nyerniük. Ezen klubok az AFC Ajax, a Feyenoord és a PSV Eindhoven. A hazai bajnokságban is ők tartják a rekordot. Közülük kiemelkedik az AFC Ajax a maga 11 kupagyőzelmével, amellyel Európában is az egyik legsikeresebb csapat. Jelenleg csupán 5 csapat van az európai porondon amelynek sikerült megnyernie eddig az összes kupát amit klubcsapat megnyerhet, közülük az egyik az Ajax. Ezen kívül még több dolog van amit nagyon kevés más csapat mellett nekik is sikerült már megszerezniük (UEFA-emléktábla, többszörös-győztes jelvény...). A Feyenoord 4, a PSV pedig 2 kupagyőzelemmel büszkélkedhet eddig. Amióta a holland csapatok elkezdtek részt venni a nemzetközi tornákon csupán 1 olyan alkalom volt, hogy két holland csapat egymás ellen játszott volna mérkőzést valamelyik nagyobb kupában. Ez a 2001-02-es UEFA-kupa negyeddöntőjében volt amikor a későbbi nyertes Feyenoord és a PSV Eindhoven játszott egymás ellen. (hu)
  • 1383325 (xsd:integer)
  • 265353 (xsd:nonNegativeInteger)
  • 23902535 (xsd:integer)
  • A holland labdarúgó klubcsapatok nemzetközi eredményei (hu)