• John Higgins (1975. május 18., , , Skócia) skót profi snookerjátékos. Négy világbajnoki győzelmével (1998, 2007, 2009 és 2011) a modern snooker - nemzedéktársával, Ronnie O’Sullivannel együtt - negyedik legeredményesebb játékosa Stephen Hendry (7), Steve Davis (6) és (6) után. A mai napig 24 ranglistagyőzelmet aratott és több mint 700 hivatalos százas break-et ért el, közte 8 maximumot. 1996/1997 óta soha nem volt hatodiknál rosszabb helyezése a világranglistán. Miután 1992-ben profivá vált, az 1994/1995-ös idényre ő lett az első tizenéves, aki három pontszerző versenyt nyert egy szezonban. Már a harmadik szezonjában a 11. helyre jutott a ranglistán. Az 1996-os tornán 10-9 arányban veszített a döntőben a hatszoros világbajnok Hendry-vel szemben. Két évvel később megnyerte első világbajnoki címét, 18-11-re legyőzve a címvédő -t. A győzelem eredményeképpen először lett első a világranglistán, letaszítva a nyolc éve uralkodó Hendry-t. A következő szezonban megnyerte az 1998-as UK Championship-et és az 1999-es Masters-t is, így Davis és Hendry után ő lett harmadik játékos, aki egyidejűleg birtokolta a világbajnoki, a UK és a Masters címet. Davis és Hendry korábbi egyeduralmával ellentétben Higgins csak két évig tartotta meg az első helyet; 2007-ben tudta csak visszaszerezni a rövid időre visszatérő Hendry-től, míg a közbeeső időszakban két-két alkalommal Mark Williams és Ronnie O’Sullivan vezette a ranglistát. Az első helyre azután került ismét, hogy kilenc évvel az első után megnyerte második világbajnoki címét is, a döntőben Mark Selby ellen aratott 18-13-as győzelmével. Ez volt a leghosszabb szünet két világbajnoki cím között a névrokon két címe óta (1972–1982). A harmadik vb-cím két évvel később következett 18-9-es legyőzésével, így Higgins lett a kilencedik játékos, aki háromszor vagy többször lett világbajnok. Miután a 2009/2010-es szezon végére karrierje során harmadszor is a világranglista élére került, Higgins egy bulvárlap támadásának célpontja lett, melynek eredményeként 6 hónapra eltiltották a sznúkertől. Egy vizsgálat kiderítette, hogy miután megpróbálták rávenni a fogadási szabályok megsértésére, Higgins ezt nem jelentette és úgy tűnt, mintha elfogadná az ajánlatot. A játékos a 2010/2011-es szezon folyamán tért vissza, megnyerve az UK Championship-et és negyedszerre is feljutva a világranglista csúcsára. Édesapja halála után Higgins egy érzelmileg nehéz időszakban nyerte meg negyedik világbajnoki címét, 18-15 arányban diadalmaskodva Judd Trump felett. (hu)
  • 881688 (xsd:integer)
  • 51147 (xsd:nonNegativeInteger)
  • 23454211 (xsd:integer)
prop-hu:becenév