• A villámsakk (vagy schnell, blitz) olyan sakkjátszma, amelyben a játékosok jóval kevesebb gondolkodási idővel rendelkeznek, mint a normál sakkversenyeken megszokott játékosonkénti 1-3 óra. Az időre játszott sakkban az a fél, amelynek elfogy a gondolkodási ideje, veszít. Ez még a hosszú gondolkodási idejű játszmákban is előfordul, a villámsakkban pedig természeténél fogva gyakrabban. A villámsakk játszmákban a gondolkodási időt percekben mérik. Előnyük többek közt, hogy egy nap alatt sokkal többet lehet lejátszani belőlük, mint a normál a versenyeken. Gyakorlásuk ugyanakkor fejleszt bizonyos készségeket. A versenyeket általában normál gondolkodási időre írják ki, de szerveznek villámsakk-versenyeket is, csúcsszintű játékosok számára is. A sakkot nem, vagy kevéssé ismerők számára a nagyon gyors partikat látva gyakran hihetetlennek tűnik, hogy ekkora sebesség mellett van mód bármilyen gondolkodásra. A tapasztalat szerint azonban a normál versenyeken jobb eredményeket elérő játékosok általában a villámsakkban is jobbak. A villámsakknak is több fajtája van a gondolkodási idő hosszától függően (vagy némileg más szabályokkal): * Bullet („lövedék”): Játékosonként egy perc. (Az ezt már nem is tekinti sakknak, mivel olyan gyors, hogy a sebesség teljesen felülírja a taktikai megfontolásokat.) * Gyorsblitz: Játékosonként három perc. * Blitz: Játékosonként kevesebb, mint 15 perc, általában 5-5 perc és néha lépésenként időjutalom jár. * Rapid: Játékosonként 15-60 perc, általában 25-25 perc és néha lépésenként időjutalom jár. * Armageddon: Valamelyik fél győzelmét garantáló játék, amelyben a döntetlen sötét győzelmének számít, ugyanakkor világos némi időelőnyt kap. Vannak olyan versenyek, ahol a holtversenyes helyek megszerzőinek sorrendjét egyre rövidülő gondolkodási idővel játszott oda-vissza mérkőzéseken döntik el. A nagyon rövid gondolkodási idő miatt gyakran speciális szabályokat is alkalmaznak, hiszen egy szabálytalan húzás az ellenfél gondolkodási idejét csökkenti. Például lehet olyan szabály, hogy ha az egyik fél sakkban hagyja a királyát, a másik győz. (hu)
  • 410877 (xsd:integer)
  • 2706 (xsd:nonNegativeInteger)
  • 22023418 (xsd:integer)